Besøk fra Zambia

Dette innlegget ble lagt inn av den søndag, 19 september 2010

Tenk at vi endelig fikk besøk av min kusine Trine og hennes mann Ackim, fra Zambia. Trine jobber som ergoterapeut i Lakselv og på denne ferieturen fikk hun overtalt Ackim, som ikke er noe særlig vant til ferie- til å komme og besøke oss på farmen. De brukte ett døgn på buss hver vei men syns heldigvis at det var verdt turen. Det er vi glade for! Ackim er jo vant til det meste av det vi har rundt oss her fra før, og turen ble kanskje ikke like eksotisk for han, men VI syns jo det var eksotisk å ha han på besøk! Ellers venter vi besøk om en uke, det blir like knæsj som alltid! Savner myr-lukta om høsten og alle de sprakende fargene. Men her begynner det også å bli grønt og fint nå, og ikke minst veldig varmt igjen. Kos dere med peis og høst i norge!

Min kusine Trine og hennes mann Ackim på visitt fra Zambia. Her en runde med vri åtter før vi drar dem med på en tur rundt Avis dammen.

Min kusine Trine og hennes mann Ackim på visitt fra Zambia. Her en runde med vri åtter før vi drar dem med på en tur rundt Avis dammen.

Trine og Ackim ved Avis Dam. Dammen er et av veldig få vannreservoirer i området, og det er fine tur muligheter rundt og ved demningen.

Trine og Ackim ved Avis Dam. Dammen er et av veldig få vannreservoirer i området, og det er fine tur muligheter rundt og ved demningen.

Som sagt, supert tur terreng!!

Som sagt, supert tur terreng!!

Ackim er møbelsnekker og også litt av et talent til å tegne. Her viser han jonas hvordan man tegner "noe"... Noe gøy kanskje...?

Ackim er møbelsnekker og også litt av et talent til å tegne. Her viser han jonas hvordan man tegner "noe"... Noe gøy kanskje...?

Rufus- også kjent som saussage dog her i Namibia...bader gjerne i trauet på et av beitene til kuene. Varmen har virkelig tatt seg opp og vi har 30 grader om dagen nå bare i skyggen!!

Rufus- også kjent som saussage dog her i Namibia...bader gjerne i trauet på et av beitene til kuene. Varmen har virkelig tatt seg opp og vi har 30 grader om dagen nå bare i skyggen!!

På dette bildet kan man ikke se hvor grønt det faktisk allerede har blitt her. Noen trær henger litt etter... Men grønnsakene har begynt å komme, og vi har så mye at vi må dele med både gjess, kaniner og høner! En av de mange yatzy rundene som gikk mens vi hadde besøk, er både sosialt og man kan spille det selv om man ikke skjønner så mye av hva de andre sier!!!

På dette bildet kan man ikke se hvor grønt det faktisk allerede har blitt her. Noen trær henger litt etter... Men grønnsakene har begynt å komme, og vi har så mye at vi må dele med både gjess, kaniner og høner! En av de mange rundene med Ludo som gikk mens vi hadde besøk, er både sosialt og engasjerende! og man kan spille det selv om man ikke skjønner så mye av hva de andre sier!!!

Gutta har blitt noen kløppere med pil og bue. Nå må både jordekkorn og fugler passe seg!!!

Gutta har blitt noen kløppere med pil og bue. Nå må både jordekkorn og fugler passe seg!!!

Med så høye temperaturer er det godt å slappe av litt i skyggen. Ingen behøver fortelle hundene det... De er de første til å stille seg i skyggen under en busk!!

Med så høye temperaturer er det godt å slappe av litt i skyggen. Ingen behøver fortelle hundene det... De er de første til å stille seg i skyggen under en busk!! Her fra et fantastisk fint tur terreng i et tørt elveleie som går igjennom farmen. Her ser vi alltid mange og tydelige spor i sanden etter forskjellige dyr.

Gutta klaget på at vi ikke hadde skolekjøkken på den lille skolen vår, så da var det bare for "lærerstaben" å sette dette på dagsorden. Her står det omelett på menyen, og både egg og gressløk er selvfølgelig fra egen hage!

Gutta klaget på at vi ikke hadde skolekjøkken på den lille skolen vår, så da var det bare for "lærerstaben" å sette dette på dagsorden. Her står det omelett på menyen, og både egg og gressløk er selvfølgelig fra egen hage!

Ikke bare bare for små gulerøtter å kutte gressløk med kokkekniv! Heldigvis er Jonas vant med kniv. Han har fått spikke med spikkekniv i barnehagen fra han var 4 om jeg ikke husker feil!!

Ikke bare bare for små gulerøtter å kutte gressløk med kokkekniv! Heldigvis er Jonas vant med kniv. Han har fått spikke med spikkekniv i barnehagen fra han var 4 om jeg ikke husker feil!!

Knut er mektig stolt etter endt time på skolekjøkken med sitt resultat av omelett, den smakte selvfølgelig også heeeelt fantastisk:-)

Knut er mektig stolt etter endt time på skolekjøkken med sitt resultat av omelett, den smakte selvfølgelig også heeeelt fantastisk:-)

Hal i og dra! Alle hjelper til når Daniel vil dra ut substansen i et Oryx horn. På den måten kunne Jonas lime på en diger tann fra et vortesvin og vips- så hadde pappa en fin gå stokk siden han begynner å bli så gammel. (....)

Hal i og dra! Alle hjelper til når Daniel vil dra ut substansen i et Oryx horn. På den måten kunne Jonas lime på en diger tann fra et vortesvin og vips- så hadde pappa en fin gåstokk siden han begynner å bli så gammel. (....)

Gutta hjelper far med å sjekke om vanntanken til landcruiseren er tett. Det kan man nesten bare gjette seg til hvis den har vert til sveising på et verksted i Afrika.... Den var ikke tett nei. Derfor- kjekt å ha testet så den kan sendes tilbake så de kan sveise den på nytt... Ting Tar Tid i Afrika og det lønner seg aldri å ha dårlig tid. Det er noe av det vi har lært her nede...

Gutta hjelper far med å sjekke om vanntanken til landcruiseren er tett. Det kan man nesten bare gjette seg til hvis den har vert til sveising på et verksted i Afrika.... Den var ikke tett nei. Derfor- kjekt å ha testet så den kan sendes tilbake så de kan sveise den på nytt... Ting Tar Tid i Afrika og det lønner seg aldri å ha dårlig tid. Det er noe av det vi har lært her nede...

På Kidz fun fair i nabolaget i Pioneers park hvor vi bor når vi er i byen. Gutta deltok i noe vi trodde var et leikbetont sykkelritt. Det viste seg å være et litt for ambisiøst Triathlon som endte med at begge brøt. Vi får skylde på høydemetere og dårlig informasjon.... Her med kompisen Svend som er en ivrig triksesykkel entusiast.

På Kidz fun fair i nabolaget i Pioneers park hvor vi bor når vi er i byen. Gutta deltok i noe vi trodde var et leikbetont sykkelritt. Det viste seg å være et litt for ambisiøst Triathlon som endte med at begge brøt. Vi får skylde på høydemetere og dårlig informasjon.... Her med kompisen Svend som er en ivrig triksesykkel entusiast.

Men i klatreveggen var Knut uslåelig! Noen ganger er det også en fordel å være "liten" og myk!!!

Men i klatreveggen var Knut uslåelig! Noen ganger er det også en fordel å være "liten" og myk!!!

Syns han var tøff.. Jeg hadde ikke klatret opp der! Og som Anders sa: Hvis jeg hadde klatret opp der men mistet grepet og fallt ned, da ville jo damen med tauene flydd rett til værs!! He heeeeeeeeeeeeee. Men til topps kom minstemann, det er helt sikkert.

Syns han var tøff.. Jeg hadde ikke klatret opp der! Og som Anders sa: Hvis jeg hadde klatret opp der men mistet grepet og fallt ned, da ville jo damen med tauene flydd rett til værs!! He heeeeeeeeeeeeee. Men til topps kom minstemann, det er helt sikkert.

Et såkalt "Marimba" orkester som bla.spilte wacka-wacka (Fotball VM-sangen) til alles store glede. Gjett om det svinger selv om instrumentene er hjemmelaget og de nok ikke vet hva stemming er for noe på disse kanter. Men stemning kan de skape, that`s for sure!

Et såkalt "Marimba" orkester som bla.spilte wacka-wacka (Fotball VM-sangen) til alles store glede. Gjett om det svinger selv om instrumentene er hjemmelaget og de nok ikke vet hva stemming er for noe på disse kanter. Men stemning kan de skape, that`s for sure!

Nyt høsten i Norge! Og send oss gjerne noe hjemmelaget blåbærsyltetøy:-)
Iren, 19.09.2010

2 kommentarer to “Besøk fra Zambia”

  1. Grete

    Hei Jonas

    Gratulerer med dagen. Håper du får en fin dag i dag og dere får orden på papirer.

    Bursdagsklem fra Grete

  2. Ingrid

    Det ser ut til at dere har det fint i Afrika. Det er noen på Sollihøgda som gleder seg veldig til å oppleve Afrika. Håper dere får det fint sammen!


Legg inn en kommentar